Podgląd treści WWW (JSR 286)

Szlaki kajakowe

Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim

Jest to jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Trasa prowadzi z jeziora Wigry przez Puszczę Augustowską aż do Kanału Augustowskiego i poprzez liczne śluzy i jeziora aż do Augustowa. Długość szlaku i czas trwania spływu jest uzależniona od wybranej wersji.


Po jeziorze Wigry (około 38 km)

Gawrychruda - Zat. Uklei - Zat. Wigierki - między Wyspą Brzozowe Ostrowy, a Wyspą Kamień - między półwyspami Wysoki Wągieł, a Łapa - wokół Półwyspu Rosochaty Róg - wokół Półwyspu Klasztornego - Stary Folwark


Przez jezioro Pierty (około 10 km)

Stary Folwark - Zatoka Zadworze - Tartaczna Rzeka - jez. Omułówek - Piercianka - jez. Pierty - Wiatrołuża - jez. Królewskie - powrót tą samą drogą


Czarną Hańczą (88 km)

Stary Folwark - między Wyspą Mysią, a Półwyspem Klasztornym - kanał łączący Zatokę Wschodnią z Zatoką Zadworze (pod asfaltem) - wypływ Hańczy z Wigier - jez. Postaw - Maćkowa Ruda - Wysoki Most - Studziany Las - Gulbin - Tartaczysko - Frącki - Chylinki - Adamowe Łączki - Okółek - Jałowy Róg - Rygol


Kanałem Augustowskim (35 km)

Rygol - Śluza Sosnówek - Mikaszówka - Śluza Mikaszówka - jez. Mikaszewo - Śluza Perkuć - jez. Krzywe - Śluza Paniewo - jez. Paniewo - jez. Orle - Śluza Gorczyca - jez. Gorczyckie - Śluza Swoboda - Jez. Studzieniczne - Śluza Przewięź - jez. Białe - jez. Necko - Augustów


Kanał Augustowski - Wigry

Augustów - jez. Necko - jez. Białe - Śluza Przewięź - jez. Studzieniczne - Śluza Swoboda - Sucha Rzeczka - jez. Serwy - przwózka sprzętu - Bryzgiel - po jeziorze Wigry do Starego Folwarku


Kanałem Augustowskim w kierunku Biebrzy

Augustów - Kanał Bystry - jez. Sajno - rzeka Netta - Białobrzegi - połączenie z Kanałem Augustowskim - Śluza Dębowo (połączenie Kanału z Biebrzą) - powrót Kanałem Augustowskim do Augustowa, po drodze Śluzy Sosnowo, Borki, Białobrzegi i Augustów


Szlak Biebrzański

Jest to fragment dłuższego szlaku wodnego wzdłuż południowych obrzeży Suwalszczyzny - od Lipska do połączenia się Biebrzy z Kanałem Augustowskim w Dębowie (53 km). Od Śluzy Dębowo szlak prowadzi Kanałem Augustowskim do Augustowa (34 km). Można również płynąć Biebrzą dalej, przez Biebrzański Park Narodowy, aż do jej ujścia do Narwi.


Rospuda - 10 jezior (76 km)

Jez. Rospuda niedaleko wsi Czarne - jez Kamienne - jez. Długie - jez. Garbaś - jez. Głębokie - jez. Czerwonka - jez. Okrągłe - jez. Bolesty - jez. Rospuda Augustowska - jez. Necko


Marycha (około 30 km)

jez. Sejny - rzeka Marycha (meandrująca wśród pól i wzgórz) - jez. Pomorze - jez. Zelwa - jez. Wiłkokuk


Blizna - Puszczański Szlak (około 40 km)

Ateny - jez. Blizno - rzeka Blizna (wśród lasów Puszczy Augustowskiej) - rez. Kalejty - pola Strękowizny - most kolejowy - Szczebra - połączenie z rzeką Rospudą - jez. Rospuda - jez. Necko - Augustów (ośrodek żeglarski)


Szlak Papieski

9 czerwca 1999 roku Ziemię Augustowską odwiedził gość niezwykły Ojciec Jan Paweł II. Na pamiątkę owego spotkania wytyczono trasę, którą przebył Piotr naszych czasów na pokładzie statku Żeglugi Augustowskiej.

Szlak rozpoczyna się przy Ośrodku Wypoczynkowym Oficerski Yacht Club Pacyfik, gdzie papież Jan Paweł II oczekiwał na statek „Serwy”. Wydarzenie to upamiętnia pomnik - "Fotel" postawiony po wizycie Ojca Świętego.

Trasa wiedzie przez śluzy Przewięź, Swoboda do Gorczycy, gdzie kończy się Szlak Papieski. Podczas wycieczki pasażerowie uczestniczą w śluzowaniu, mogą również zobaczyć Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej - gdzie Papież modlił się w kaplicy - i pomnik Jana Pawła II usytuowany nad brzegiem jeziora Studzieniczne, ze słynnymi słowami „Byłem tu wiele razy, ale jako Papież po raz pierwszy i chyba ostatni”.

Większość rejsów „Szlakiem Papieskim” rozpoczyna się w Porcie Żeglugi następnie statek wycieczkowy przepływa obok Ośrodka "Pacyfik" dalej przez śluzę Przewięź na jezioro Studzieniczne, gdzie zawraca do Augustowa. Część rejsów jest tak zaplanowana, by pasażerowie mogli wysiąść i zwiedzić sanktuarium. Statek cumuje tam 30 min, po czym odpływa do Portu. Tę samą trasę można również przebyć mniejszymi jednostkami np. gondolą lub kajakiem.

Upamiętnieniem pobytu Jana Pawła II na Ziemi Augustowskiej oraz podziękowaniem młodzieży za trud Ojca Świętego wniesiony w Światowe Dni Młodzieży jest organizowany od kilku lat „Triatlon Papieski”. To również doskonały sposób na popularyzowanie sportu kajakowego, rowerowego i biegania oraz promocja regionu ziemi augustowskiej.

W 2005 roku Augustowska Organizacja Turystyczna otrzymała Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej za „Kanał Augustowski – Szlak Papieski” jako Produkt Roku 2005.


Rzeka Rospuda

Jest to szlak dla spragnionych wrażeń miłośników kajakarstwa. Charakter rzeki jak i jej otoczenie są bardzo zróżnicowane. Momentami Rospuda zdaje się być rzeką górską. Taki charakter nadają jej wysokie zalesione brzegi i kamieniste dno. Nie brakuje, także motywów typowo-nizinnych o zabagnionych brzegach porośniętych trzciną i szuwarami. Atrakcją szlaku mogą być pewne utrudnienia jak na przykład kamieniste płytkie dno czy silny prąd rzeki albo powalone pnie drzew, których na całej trasie jest bardzo dużo. Czasami trzeba przenosić kajaki brzegiem, ale niepowtarzalny charakter Rospudy i jej otoczenia na pewno wynagrodzi trudy. Długość szlaku to prawie 73 km, rozpoczyna się w miejscowości Supienie i wiedzie do Augustowa. Trasa można przedłużyć, dopływając Kanałem Augustowskim i rzeką Nettą do Biebrzy.


Netta i Kanał Augustowski

Jest to trasa trochę zapomniana, choć bardzo ciekawa. Może być przedłużeniem dwóch innych szlaków regionu w kierunku Biebrzy – Rospudy i Czarnej Hańczy. Stanowi, także doskonałą alternatywę wobec tych najbardziej uczęszczanych. Chociaż podróż odcinkiem Kanału może wydać się monotonna to szlak na odcinku starego koryta Netty posiada wiele walorów przyrodniczo-krajobrazowych. Długość trasy to 40 km, jest także opcja skrócona z pominięciem rzeki Netty (36 km).


Rzeka Biebrza

Biebrza to szczególne miejsce, o niepowtarzalnych walorach krajobrazowo-przyrodniczych. Jest to raj dla ptactwa i jego miłośników, można spotkać tutaj wiele rzadkich gatunków np. myszołowa włochatego, rycyka, bataliona, bobra, łosia, wilka i jenota. Zadziwiać także może szata roślinna charakterystyczna dla terenów podmokłych. Jest to szlak stosunkowo łatwy i spokojny, wymarzony dla entuzjastów ciszy i przyrody. Kłopot w trakcie jego przemierzania może sprawić mała ilość pół biwakowych. W sezonie letnim dodatkową trudnością mogą być także chmary gryzących owadów. Jest to rzeka o typowo nizinnym charakterze, z licznymi zakolami i starorzeczami. Prawdziwą atrakcją jest największy w Europie Środkowej kompleks bagien i torfowisk, przyciągający masę turystów. Trasa ma długość 135 km i zaczyna się w miejscowości Lipsk. Spływ Biebrzą, którego koniec znajduje się w miejscowości Ruś u ujścia do Narwi, można zaplanować na ok. 7 dni. Spływając tą rzeką należy pamiętać, że jest leży ona w obrębie Biebrzańskiego Parku Narodowego i wymagana jest odpowiednia zgoda władz na odbycie spływu, a biwakowanie jest dozwolone tylko w miejscach wyznaczonych. Konieczne jest uiszczenie opłaty.


Rzeka Czarna Hańcza i Kanał Augustowski

Jest to jeden z najbardziej znanych szlaków kajakowych w Polsce. Jego największym atutem jest to, że położony jest prawnie w całości na leśno-pagórkowatym terenie Puszczy Augustowskiej. Trasa rozpoczyna się w Wigierskim Parku Narodowym. Trasa tego szlaku nie jest zbyt uciążliwa, jednak można spotkać nieliczne przeszkody w postaci powalonych drzew, da się jednak je opłynąć. Zaletą szlaku jest dość duża liczba pól biwakowych, oraz szybko rozwijająca się baza turystyczno-gastronomiczna. Wraz z szlakiem Kanału Augustowskiego tworzy tras o długości 98,5 km na ok. 5-6 dni.

Puszcza Augustowska rozciąga się od doliny górnej Biebrzy na całą Równinę Augustowską, po południowe krawędzie Pojezierza Wschodniosuwalskiego. Łączna powierzchnia Puszczy wynosi około 160 tys. ha, z czego do Polski należy 114,4 tys. ha, a reszta do Litwy i Białorusi. Ten największy obszar leśny w naszym kraju jest jednocześnie wyjątkowo atrakcyjny krajobrazowo-turystycznie, przyrodniczo i łowiecko. Przez Puszczę Augustowską prowadzą dobrze oznakowane szlaki turystyczne. Zwiedzać je można pieszo rowerowo lub samochodem po drogach asfaltowych i częściowo żwirowych, oczywiście na trasach udostępnionych dla ruchu publicznego. Ostatnio bardzo popularny formą rekreacji jest nordic walking. polegający na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20 XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Augustowskie trasy świetnie nadają się do treningów techniką nordic walking przez cały rok.


Źródło: www.suwalszczyzna-jakbasn.pl, www.augustow.eu

Podgląd treści WWW (JSR 286)
  • wtorek, 7 lipca 2015 Autoryzowany kurs AutoCAD w atrakcyjnej cenie! - Zapraszamy do skorzystania z naszej promocji AutoCada.
  • wtorek, 23 czerwca 2015 Newsletter 42/2015 - 18 czerwca w Parku Naukowo - Technologicznym Polska - Wschód w Suwałkach odbyła się konferencja zatytułowana „Cyfryzacja - trampoliną rozwoju”. Tematyką, która zdominowała to organizowane przez Północno-Wschodni Klaster Edukacji Cyfrowej spotkanie były nowoczesne rozwiązania informatyczne wdrażane zarówno przez przedsiębiorstwa, jak i jednostki samorządu terytorialnego.
  • wtorek, 23 czerwca 2015 Informatyczne wsparcie prac badawczo-rozwojowych - Nowoczesne rozwiązania oparte na oprogramowaniu jednego z najstarszych koncernów informatycznych, IBM – to tematyka, która zdecydowanie dominowała podczas organizowanego przez Północno-Wschodni Klaster Edukacji Cyfrowej seminarium pt.„Informatyczne wsparcie prac badawczo-rozwojowych”. Spotkanie odbyło się 24 czerwca w siedzibie firmy T-Matic Grupa Computer Plus w Białymstoku.
Najbliższe szkolenia page